Szanowni Członkowie Polskiego Stowarzyszenia Montessori!
Zapraszamy Członków naszego Stowarzyszenia do czynnego udziału w
WALNYM NADZWYCZAJNYM ZGROMADZENIU CZŁONKÓW PSM!
Spotkamy się, aby dokonać zmian i uzupełnień w Statucie PSM, m.in. o dopisanie punktu umożliwiającego stworzenie Sekcji Dyrektorów placówek Montessori
Spotkanie pragniemy połączyć z SEMINARIUM:
EDUKACJA MONTESSORI W PRZYGOTOWANYM OTOCZENIU
Termin:
Sobota 05 października 2024 r.
Łódź, ul. Jaracza 68, Siedziba PSM – Przedszkole Miejskie nr 220
- 8.00 – 9.00 – Rejestracja. Powitalna kawa, słodki poczęstunek.
- 9.00 – 14.00 – SEMINARIUM: EDUKACJA MONTESSORI W PRZYGOTOWANYM OTOCZENIU
- 9.00 – 10.15 Magdalena Warczykowska (Szkoła Montessori w Wieliczce), Montessoriańskie opowieści elementem przygotowanego otoczenia
- 10.15 – 11.30 Urszula Rojek (wykładowca w Polskim Stowarzyszeniu Montessori, Lublin), Transformersy, wstęgi, spirale, łamańce. Historie prawdziwe i zmyślone. Czy to też matematyka?
- 11.30 – 11.45 – Przerwa kawowa
- 11.45 – 13.15 – Monika Pankowiec (Akademia Przedszkolaczka w Lublinie), Tajemnice wody. Zabawy i doświadczenia.
- 13.15 – 14.00 – Małgorzata Miksza (Wykładowca w Polskim Stowarzyszeniu Montessori, Łódź), Znaczenie przygotowanego otoczenia dla seniorów w geragogice montessoriańskiej. Przykład zajęć z seniorami: O komunikacji symbolicznej.
- 14.00 -15.00 – Wspólny lunch (na miejscu)
- 15.00 – 18.00 – WALNE NADZWYCZAJNE ZGROMADZENIE CZŁONKÓW PSM
PORZĄDEK OBRAD:
- Otwarcie obrad. Stwierdzenie prawomocności Zgromadzenia(quorum)
- Wybór przewodniczącego obrad
- Zatwierdzenie porządku obrad Zgromadzenia
- Wybór protokolantów
- Przedstawienie propozycji zmian/uzupełnień w Statucie PSM
- Dyskusja nad zgłoszonymi zmianami w Statucie PSM
- Głosowanie na zmianami w Statucie PSM
- Przyjęcie stosowanych uchwał dotyczących zmian w Statucie PSM
- Wolne głosy i wnioski
- Zamknięcie obrad
Słodki poczęstunek. Spotkanie osób zainteresowanych przystąpieniem do Grupy Dyrektorów.
Udział w Walnym Nadzwyczajnym Zgromadzeniu i SEMINARIUM dla członków Polskiego Stowarzyszenia Montessori jest nieodpłatny.
Koszty organizacyjne i koszty cateringu ponosi PSM.
Uprzejmie prosimy o uregulowanie składek członkowskich włącznie z rokiem 2024! Osoby, które przystąpią do PSM po 01 września 2024 r., po opłaceniu składki za rok 2024 uiszczają opłatę w spotkaniu w wysokości 50 zł.
Osoby nie będące członkami PSM, w przypadku wolnych miejsc na SEMINARIUM, mogą w nim uczestniczyć. Opłata wynosi 150 zł (koszt obejmuje udział w warsztatach i catering).
Zgłoszenia prosimy przysyłać najpóźniej do dnia 25 września 2024 r. Pierwszeństwo udziału mają członkowie Polskiego Stowarzyszenia Montessori
(mający opłacone składki włącznie z rokiem 2024 r.).
Karta zgłoszeniowa na WALNE NADZWYCZAJNE ZGROMADZENIE CZŁONKÓW PSM i SEMINARIUM:EDUKACJA MONTESSORI W PRZYGOTOWANYM OTOCZENIU
Imię nazwisko……………………………………………………
Reprezentowana Placówka………………………………………
Kontakt e-mail, nr telefonu……………………………………….
Członkostwo w PSM: od roku……
Noclegi w siedzibie PSM(cena 20 zł). Zapewniamy materac, korzystanie z łazienek i jadalni. Trzeba zabrać ze sobą śpiwór.
TAK 4/5 października 2024 r. NIE
Osoby nocujące w siedzibie PSM, ul. Jaracza 68 zachęcamy do przyjazdu
w piątek 04 października 2024 r. 17.00 – 19.00.
Po wypełnieniu i wysłaniu Karty zgłoszeniowej na adres: sekretarz@montessori-centrum.pl Uczestnik otrzyma potwierdzenie przyjęcia na Spotkanie.
Prośby o fakturę należy kierować do: skarbnik@montessori-centrum.pl
Nr konta PSM: 76 1020 3352 0000 1302 0102 5121
***
Karta zgłoszeniowa tylko na SEMINARIUM: EDUKACJA MONTESSORI W PRZYGOTOWANYM OTOCZENIU
Imię nazwisko……………………………………………………
Reprezentowana Placówka………………………………………
Kontakt e-mail, nr telefonu……………………………………….
Członkostwo w PSM: od roku……
Noclegi w siedzibie PSM(cena 20 zł). Zapewniamy materac, korzystanie z łazienek i jadalni. Trzeba zabrać ze sobą śpiwór.
TAK 4/5 października 2024 r. NIE
Osoby nocujące w siedzibie PSM, ul. Jaracza 68 zachęcamy do przyjazdu
w piątek 04 października 2024 r. 17.00 – 19.00.
Po wypełnieniu i wysłaniu Karty zgłoszeniowej na adres: sekretarz@montessori-centrum.pl Uczestnik otrzyma potwierdzenie przyjęcia na Spotkanie.
Prośby o fakturę należy kierować do: skarbnik@montessori-centrum.pl
Nr konta PSM: 76 1020 3352 0000 1302 0102 5121
Pytania merytoryczne prosimy kierować:
Małgorzata Miksza prezes@montessori-centrum.pl Tel. 796-822-369
Informacje o warsztatach:
Magdalena Warczykowska
Montessoriańskie opowieści elementem przygotowanego otoczenia. Podczas warsztatów chciałabym zaprezentować zebranej grupie kilka historii będących m.in.: adaptacją wybranych mniejszych opowieści Marii Montessori np. „O papierze, który umiał mówi …” i przedstawić/zaproponować sposoby na wzmocnienie siły przekazu opowieści montessoriańskich poprzez zaangażowanie wielu zmysłów, odpowiedniej aranżacji Sali z wykorzystaniem m.in.: autorskich materiałów i rekwizytów. Dla zgłoszonych uczestników planuję przygotować podstawowy zestaw materiałów graficznych stanowiących ilustrację dla prezentowanych opowieści.
Urszula Rojek
Transformersy, wstęgi, spirale, łamańce. Historie prawdziwe i zmyślone. Czy to też matematyka? W czasie zajęć chcę ukazać barwność i rozmaitość matematycznego krajobrazu. Ze względu na ograniczony czas będzie to tylko jego fragment. Do tego celu zostaną wykorzystane najrozmaitsze ćwiczenia, problemy, opowiadania. Po to, by każdy uczestnik mógł przez chwilę stać się uczniem-eksperymentatorem. Prezentowane w czasie warsztatów ćwiczenia stosowałam w pracy z uczniami (w wieku 9 -12 lat) w ciągu wielu lat mojej pracy zawodowej. Za każdym razem obserwowałam duże zaangażowanie i zaciekawienie dzieci. Dla nas dorosłych stwierdzenie „matematyka jest wokół nas” jest oczywiste, nie wymaga wyjaśnienia. Dla uczniów szkolna matematyka to przede wszystkim poznawanie podstawowych wiadomości i umiejętności z arytmetyki, algebry, geometrii. Umiejętności ważnych, ale dla wielu żmudnych, może nawet nudnych. Niestety, uczniowie raczej nie dostrzegają matematyki w plastrze miodu, parkiecie, liściu paproci… Z doświadczenia wiem, że warto dawać takie pozytywne impulsy, dzięki którym wzrasta motywacja do dalszej nauki. I zamiast uczniowskiego pytania „po co?” zabrzmi pytanie „jak?
Monika Pankowiec
Tajemnice wody. Zabawy i doświadczenia. Warsztaty łączą w sobie zagadnienia edukacji kosmicznej z ćwiczeniami praktycznego życia. Zostanie na nich zaprezentowana autorska opowieść montessoriańska oraz lekcja rozwojowa z eksperymentami. Uczestnicy zagłębią się w proces powstawania wody od momentu stworzenia wszechświata oraz prześledzą jej historię do czasów współczesnych. Zdobędą także inspiracje do przeprowadzania lekcji ciszy i tworzenia pomocy z działu praktycznego życia, których tematem przewodnim jest woda.
Małgorzata Miksza
Znaczenie przygotowanego otoczenia dla seniorów w geragogice montessoriańskiej. Przykład zajęć z seniorami: O komunikacji symbolicznej. W pierwszej części omówię krótko koncepcję pracy z seniorami wg modelu: Uczyć się z radością przez całe życie. Scharakteryzuję szcześciofazowy cykl wolnego uczenia się dla seniorów oraz zaprezentuję przykładowe pomoce geragogiczne wykonane zgodnie z zasadami pedagogiki M. Montessori. Przeżyjemy wspólnie wybrane fragmenty zajęć dotyczących komunikacji symbolicznej( m.in. z zastosowaniem montessoriańskich symboli gramatycznych).