Walne zgromadzenie

  Szanowni Członkowie Polskiego Stowarzyszenia Montessori! Zapraszamy Członków naszego Stowarzyszenia do czynnego udziału w WALNYM NADZWYCZAJNYM ZGROMADZENIU CZŁONKÓW PSM! Spotkamy się, aby dokonać zmian i uzupełnień w Statucie PSM, m.in. o dopisanie punktu umożliwiającego stworzenie Sekcji Dyrektorów placówek Montessori Spotkanie pragniemy połączyć z SEMINARIUM: EDUKACJA MONTESSORI W PRZYGOTOWANYM OTOCZENIU Termin: Sobota 05 października 2024 r.Łódź, …

Walne zgromadzenie Czytaj dalej »

MARIA MONTESSORI, KIEDY TWOJE DZIECKO WIE LEPIEJ OD CIEBIE

(Wenn ihr Kind es besser Weiss als Sie) Do rodziców Źródło: Maria Montessori, Spannungsfeld Kind – Gesellschaft – Welt, Red. G. Schulz – Benesch, Herder, Freiburg 1979, s. 12 -14. Tłumaczenie: Jacek Dąbrowski Gdyby żaba – matka powiedziała do swojej małej kijanki pływającej w kałuży: ”Wyjdź z wody, pooddychaj świeżym powietrzem, pobaw się na trawie, …

MARIA MONTESSORI, KIEDY TWOJE DZIECKO WIE LEPIEJ OD CIEBIE Czytaj dalej »

Wspomnienie o śmierci Matki

Wpisany przez Mario Montessori Mario Montessori  wspominał śmierć matki  tymi słowami: „Pewnego majowego dnia.jedząc obiad siedziałem z nią  przy oknie z widokiem na kwiaty i morze . Opowiadałem jej o mojej znajomości z pewnym urzędnikiem z Ghany , który chciał mamę i mnie pozyskać dla kształcenia nauczycieli. Mama odrzekła: – Gdy jakiekolwiek dzieci potrzebują pomocy, także …

Wspomnienie o śmierci Matki Czytaj dalej »

Wartości pedagogiki Marii Montessori. Rola Polskiego Stowarzyszenia w propagowaniu jej idei

Wpisany przez Małgorzata Miksza  Wykład zaprezentowany w dniu 30 września 2008 r. na  Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt: Pedagogika Montessori w Polsce i na świecie, Kraków, 29 – 30 września 2008 r.   Wartości pedagogiki Marii Montessori – krótka prezentacja i uzasadnienie Pedagogika Marii Montessori  ( 1870 – 1952 ) zaliczana jest w świecie do nurtu „pedagogiki wychodzącej …

Wartości pedagogiki Marii Montessori. Rola Polskiego Stowarzyszenia w propagowaniu jej idei Czytaj dalej »

Adaptacja i rozwój pedagogiki Marii Montessori w Bawarii

Wpisany przez Małgorzata Centner – Guz, Lubelski Oddział PSM Maria Montessori już na początku XX wieku udowodniła, że najlepszym sposobem skompensowania trudnych warunków wczesnego dzieciństwa jest zapewnienie dzieciom środowiska, które będzie je wszechstronnie wspierało w rozwoju talentów.1 [Dryden G., Vos J.] System pedagogiczny opracowany przez Marię Montessori  jest obecny od początku XX wieku w przedszkolach …

Adaptacja i rozwój pedagogiki Marii Montessori w Bawarii Czytaj dalej »

Refleksje

Wpisany przez Maria Gutek (nauczycielka Przedszkola 34 w Lublinie)   Pracuję w Przedszkolu 34 w Lublinie. Od początku swojej pracy zawodowej  pracowałam w grupach dzieci 6 letnich. Zawsze miałam na uwadze fakt, ze jestem odpowiedzialna za przygotowania tych dzieci do podjęcia nauki w szkole. Prowadzone zajęcia starałam się uatrakcyjnić wprowadzając  Metodę Dobrego Startu, w ćwiczeniach …

Refleksje Czytaj dalej »

Nasze doświadczenia w pracy metodą Marii Montessori

Wpisany przez Nauczycielki klas montessoriańskich Szkoły Podstawowej nr 27 w Lublinie. Pedagogika Marii Montessori jest bezpośrednio skierowana na dziecko wraz z jego potrzebami. Czynnikiem rozwoju i podstawą wychowania jest tu aktywność dziecka. Jest ona naturalną potrzebą dziecka, a zarazem oznaką i warunkiem rozwoju. Nikt nie może rosnąć za dziecko, to ono samo buduje siebie, swoje …

Nasze doświadczenia w pracy metodą Marii Montessori Czytaj dalej »

Metoda Montessori z perspektywy koncepcji „przygotowanego otoczenia”

Wpisany przez Małgorzata Miksza Odwołując się do greckiej terminologii, pojecie „metody” oznacza drogę, sposób osiągania celu.  W tym znaczeniu można mówić o „metodzie Montessori” jako sposobie osiągania celu wychowawczego, którym jest „normalizacja” uzyskiwana przez stany „polaryzacji uwagi”. Sposobem dążenia do celu jest pośrednie wychowanie przez tzw. „przygotowane otoczenie”, czyli korzystne edukacyjnie środowisko wychowawcze. W nim rozwija się dziecko poznając świat …

Metoda Montessori z perspektywy koncepcji „przygotowanego otoczenia” Czytaj dalej »

Scroll to Top