• wakacje-2022
  • oferta-specjalna-2023
  • 70-rocznicz-smierci
  • Maria-Montessori-o-pokoju-2022
  • pdm-2022
  • 151-ROCZNICA
  • studia-podyplomowe-2022-listopad
  • kacik-metodyczny

Moje spotkanie z pedagogiką Marii Montessori

 

W roku 2009 z okazji Jubileuszu 15-lecia Polskiego Stowarzyszenia Montessori zaprosiliśmy Członków i Sympatyków naszego Stowarzyszenia o napisanie eseju na temat: Moje spotkanie z pedagogiką Marii Montessori
Napłynęło sporo prac, z których dokonano wyboru i zamieszczono je w BIULETYNIE nr 2 (41), maj 2009 Polskiego Stowarzyszenia Montessori.
Minęło sporo czasu, bo przeszło 11 lat od tego wydarzenia. Pedagodzy, którzy wówczas napisali swoje refleksje zapewne przeżyli nowe spotkania z pedagogiką M. Montessori. Ciekawi jesteśmy, czy chcieliby podzielić się refleksami dotyczącymi tych nowych spotkań…? Jeśli tak, zapraszamy do sięgnięcia po pióro!

Dzisiaj, zwracamy się do wszystkich Członków i Sympatyków Polskiego Stowarzyszenia Montessori o dokonanie retrospekcji i próby odpowiedzi na pytanie: Jakie było moje spotkanie z pedagogiką Marii Montessori?

Zapraszamy do nadsyłania wypowiedzi (max. do 4 stron A 4, czcionka 12), do 31 stycznia 2021 r. na adres: prezes@montessori-centrum.pl

Temat zostaje jak wyżej: Moje spotkanie z pedagogiką Marii Montessori

Przesyłając pracę proszę podać imię, nazwisko, miejscowość. Zgodnie z informacją na stronie www.montessori-centrum.pl informujemy, że przestrzegamy zasad Polityki Prywatności: http://www.montessori-centrum.pl/index.php/polityka-prywatnosci

Najciekawsze prace wraz z esejami z roku 2009 r. oraz wybranymi esejami egzaminacyjnymi z kursów i studiów podyplomowych pedagogiki M. Montessori opublikujemy w książce, którą przygotuje Wydawnictwo. 

palatum-logo

***

Dlaczego temat: SPOTKANIE?

Spotkanie jest kategorią filozoficzno – psychologiczno – pedagogiczną; różnorodnie definiowaną, kategoryzowaną i opisywaną. Dotyczy spotkania z osobą, ale również z dziełami mówiącymi o osobach. Stefan Kunowski, znany polski pedagog definiował SPOTKANIE jako „główne zdarzenie losowe, które dotyczy przede wszystkim spotkania z prawdziwym człowiekiem, który wskaże cel życia, porwie za sobą, wciągnie na drogę wysiłków, ukaże sens pracy nad sobą. Spotkanie obejmuje spotkania z dziełami mówiącymi o człowieku, spośród których można wybierać” (S. Kunowski, Podstawy współczesnej pedagogiki, Łódź 1981 s. 197 – 198). Wg ks. Janusza Tarnowskiego „SPOTKANIE, to…natknięcie się człowieka na jakąś rzeczywistość, która trafia go w sam rdzeń egzystencji i doprowadza do świadomości, że nie istnieje on autonomicznie czyli sam z siebie” (J. Tarnowski Problem chrześcijańskiej pedagogiki egzystencjalnej ATK, Warszawa 1982, s.242). Tak rozumiane spotkanie może mieć nieocenione, pozytywne znaczenie dla człowieka w jego dalszym życiu, rozwoju i pracy…

Okazuje się, że wielu z nas doświadczyło takiego spotkania …..w tym spotkania z pedagogiką Marii Montessori…. Mogły to być spotkania z ludźmi (nauczyciele montessoriańscy, naukowcy, wykładowcy, instruktorzy, dzieci…) oraz spotkania z dziełami mówiącymi o M. Montessori i jej pedagogice (książki, artykuły, zdjęcia, filmy….). Mogły to być także spotkania – podróże edukacyjne. Spotkania mogą nas dotykać w rożnych okresach życia: w czasie studiów, początkach pracy w przedszkolu/szkole, ale i w okresie stabilizacji rodzinnej i zawodowej. Spotkania w kraju i za granicą…. Spotkania jednorazowe i wielokrotne. Spotkania nagłe, ale i te zaplanowane, choć impuls był być może początkowo nieoczekiwany… Spotkanie w trudnych momentach życia osobistego, zawodowego, społecznego, choćby obecnie w czasie pandemii!?

Wszystkie są jednak niezwykle ważne dla nas, gdyż przeżywane były pełnią osobowości. Radykalnie zmieniły nasz sposób myślenia, działania i odczuwania różnych spraw… Czyli, może być tak, jak pisał J. Tarnowski, iż… spotkania te „wywarły dogłębny, nieodwracalny wpływ na postawę, a nawet na całe życie człowieka”… ( J. Tarnowski 1982, s.178).

***

Zapraszamy serdecznie do współtworzenia książki pt: Moje spotkanie z pedagogiką Marii Montessori

***

Małgorzata Miksza – prezes Polskiego Stowarzyszenia Montessori