• sprawozdanie-2019
  • lato-2019
  • oferta-specjalna
  • studia-podyplomowe

MUZYKA i KOSMOS w Polskim Stowarzyszeniu Montessori.

Wrzesień 2017.

Na zaproszenie Polskiego Stowarzyszenia Montessori we wrześniu 2017 r. Pani Verena Maria Welser (Austria), reprezentująca Akademię Montessori Biberkor (Bawaria) przeprowadziła dwa 20.godzinne seminaria. Pomysł przyjazdu wykładowcy do Łodzi narodził się w marcu 2017 r. podczas wyjazdu edukacyjnego grupy nauczycieli do Akademii Biberkor. Oba seminaria odbyły się w siedzibie Polskiego Stowarzyszenia Montessori w Łodzi.

SEMINARIUM I. WYCHOWANIE MUZYCZNE W PEDAGOGICE M.MONTESSOR I
miało miejsce w dniach 15 – 17 września 2017 r. Celem było uwypuklenie roli wychowania muzycznego w pedagogice i praktyce Montessori w przedszkolu i szkole. W czasie seminarium Pani Verena Welser opowiedziała, jak doszło do pomysłu wychowania muzycznego u M. Montessori, ciekawie zaprezentowana była praca z pomocami Montessori: puszki szmerowe, dzwonki oraz sztabki. Niezwykle interesująca była opowieść o pochodzeniu zapisu nutowego. Uczestnicy doświadczyli wielu inspirujących prezentacji, ćwiczeń z pomocami, zabaw ruchowych i słuchowych. Seminarium towarzyszyło wspólne śpiewanie piosenek w rożnych językach. Uczestnicy chętnie stawiali pytania, dyskutowali….. W seminarium wzięło udział 30 uczestników z całej Polski.

DSC01657 1-m

DSC01700 1-m

DSC01702 1-m

Fot. Bogumiła Zdrojewska

Seminarium II. WYCHOWANIE KOSMICZNE W PEDAGOGICE M.MONTESSORI
odbyło się w dniach 22 – 24 września 2017 r. Celem było nowe spojrzenie na wielkie opowieści i prezentacje panoramiczne Montessori tak duże jak i małe, przeznaczone dla dzieci 6 – 12 r. ż. Pani Verena przypomniała historię i sens koncepcji wychowania kosmicznego, zaprezentowała pięć wielkich opowieści wraz z prezentacjami. Ciekawość uczestników wzbudziły małe opowieści, np. dotyczące historii roślin, kwiatu, organizmu ludzkiego… To seminarium zgromadziło 73 osoby, które przyjechały z różnych miejscowości naszego kraju. Warto wspomnieć, że Wykładowczyni pomiędzy seminariami gościła w Łodzi. Była to wspaniała okazja do spotkań, rozmów i zobaczenia niektórych charakterystycznych miejsc dla naszego miasta. Pani Verena, dla której z uwagi na wykształcenie bliska jest muzyka, mogła odwiedzić na ul. Piotrkowskiej szczególny pomnik Artura Rubinsteina i dom, w którym mieszkał w dzieciństwie….

chopin

Zachwyt uczestników na obu seminariach wzbudził sposób prezentacji i opowiadania Pani Vereny, prezentowane materiały i wyjątkowa charyzma ….Do takiego odbioru treści przyczyniło się także tłumaczenie na język polski pani Magdaleny Wojdak – Piątkowskiej. Takie niezwykłe spotkania są bardzo cenne i potrzebne dla rozwoju nauczyciela montessoriańskiego...Aktualne są bowiem słowa Marii Montessori że „nauczycielka musi być sama przekonana o wspaniałości tej całości, aby móc przekazać ją dziecku”.

DSC01938 1

DSC01972

DSC02037 1

Fot. Bogumiła Zdrojewska

Opracowała: Małgorzata Miksza